Metro

8. února 2017 v 22:44 | Gábnus
Ahoj,

další článek věnuji metru v Londýně. Jiným dopravním prostředkem nejezdím, ale v metru strávím velkou část dne.

Když jsem dostal plánek metra, tak jsem měl obrovský strach, že se tu nevyznám. Na metro nejsem zvyklý, jsem z Karlových Varů, kde jezdí sotva 15 autobusů. Ale opak byl pravdou.

Hned první den jsem byl hozen do vody. Zprostředkovatelka mě odvedla na metro a poslala mě přes velkou část Londýna navíc s jedním přestupem do ubytovací agentury, samotného. Dostal jsem jenom rychlou instruktáž, jak to tu s tím systémem je. Zjistil jsem, že to opravdu není složité.

Je tu 11 linek metra. Každá linka má svou barvu a pojmenování. V metru se orientujete podle barev, a když už se trošku vyznáte, tak i podle názvu linky. Každá linka jede dvěma směry, a to je asi největší oříšek. Podle příští stanice se linka dělí buď na severní a jižní nebo na západní a východní. Obě linky jsou naproti sobě, takže jdete buď doprava,nebo doleva, záleží na tom, kam chcete jet. Ke každému nástupišti vede takový krátký tunel, kde jsou vypsány další zastávky. Najdete tu, kterou potřebujete a vyrazíte.

Poslední odstavec věnuji cenám. Nevím přesně kolik stojí jedna jízda ani jak se to počítá, ale já mám zaplacených 7 dní neomezených jízd metrem. Za toto jsem platil necelých 39 liber, což je v přepočtu přibližně 1250 Kč. A jak to funguje? U vstupu do budovy metra jsou turnikety, kde musíte přiložit kartu abyste mohli projít. Pak se můžete neomezeně pohybovat v metru - jezdit, přestupovat, co jen chcete. Při odchodu z metra opět procházíte turniketem. Nesmíte zapomenout nebo projít bez přiložení karty, jinak budete platit pokutu, i když máte zaplaceno.

Omlouvám se, pokud mé zjednodušení nevypadá jednodušší, ale opravdu se není čeho bát.

Have a nice day
Gábnus
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mari Choi Mari Choi | Web | 11. února 2017 v 21:16 | Reagovat

Já mám oyster card nepředplacenou, platím za každou cestu (vyplatí se mi to, jelikož metrem nejezdím každý den). Pokud cestuješ na kratší vzdálenost mimo centrum, vyplatí se více autobus a taky je o hodně levnější, ale na delší vzdálenosti je to většinou autobusem dvakrát déle než metrem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama